dny
0
0
0
hodiny
0
0
minuty
0
0
vteřiny
0
0
  • / Gary Husband keyboards and drums / Ranjit Barot drums / Etienne Mbappe bass

O umělci

Známý anglický kytarista, skladatel a zakladatel hudebního stylu jazz fusion. Jeho kytara hrála mnohé z hudebních stylů včetně klasického jazzu, jazzrocku, indické i západní klasické hudby, čímž ovlivnil mnoho kytaristů - podle Pata Methenyho změnil McLaughlin během několika svých hudebních období vývoj hraní na kytaru. Indický hráč na tabla Zakir Hussain ho označuje jako jednoho z největších a nejdůležitějších hudebníků naší doby.

Po přestěhování do USA na konci šedesátých let hrál John McLaughlin se skupinou Tonyho Williamse Lifetime a také s Milesem Davisem na jeho jazz fusion albech In a Silent Way a Bitches Brew. Jeho reputace kytarového virtuóza a vyhledávaného studiového hudebníka v té době rostla, což dokazuje celá řada nahrávek s hudebními legendami, jakými jsou např. Miroslav Vitouš, Larry Coryell, Joe Farrell, Wayne Shorter, Carla Bley a další.

V roce 1970 po setkání s indickým duchovním vůdcem Sri Chinmoyem a po studiu východní filosofie a hudby přijímá jméno Mahavishnu. V té době se jeho kytarové linky mění na výkonnější, agresivnější a rychlejší styl hraní, který se naplno uplatní v legendární skupině The Mahavishnu Orchestra. Soubor předváděl technicky virtuózní a stylově dokonalou hudbu, ve které se spojoval (fúzoval) elektrický jazz a rock s východními hudebními vlivy. Výbušné střety mezi hudebními osobnostmi v Mahavishnu Orchestra vedly po třech albech a dvou letech koncertování k zániku kapely. V rozhovoru pro časopis Down Beat se klávesista Chick Corea nechal slyšet, že „to, co John McLaughlin dělal s elektrickou kytarou, posadilo hudební svět na zadek. Nikdo nikdy předtím neslyšel někoho takhle hrát na elektrickou kytaru.  Johnova kapela mě – ještě více než zkušenost s Milesem Davisem – vedla k touze otočit volume doprava a psát mnohem dramatičtější hudbu. Takovou, ze které máte husí kůži a vstávají vám vlasy na hlavě.“


Frank Zappa Ten chlapík prostě vynalezl způsob, jak hrát na elektrickou kytaru, jakoby to byl samopal

Už v roce 1972 začal John McLaughlin spolupracovat s dalším žákem Sri Chinmoye, s kytaristou Carlosem Santanou. Výsledkem jejich spolupráce bylo vynikající album Love Devotion Surrender a následující světové turné.

Po spolupráci se Santanou John McLaughlin zúročil svá studia klasické indické hudby. V roce 1974 zakládá a v dalších letech nahrává a koncertuje se skupinou Shakti, která hrála novou akustickou hudbu spojující indickou hudbu s prvky jazzu, a tudíž může být považována za průkopníka world music. John byl vůbec prvním hudebníkem ze západu, který dosáhl uznání s interpretací indické hudby u indického publika. Ve své bohaté hudební kariéře se k tomuto konceptu John McLaughlin vrátil ještě jednou – na přelomu století s projektem Remember Shakti.


Chick Corea Jeho hudba mě vedla k tomu otočit volume doprava a psát mnohem dramatičtější hudbu - takovou, při které máte husí kůži a vstávají vám vlasy na hlavě

V roce 1979 John McLaughlin vytvořil kytarové trio s flamencovým kytaristou Pacem de Lucíou a jazzovým kytaristou Larrym Coryellem, který byl na počátku roku 1980 nahrazen Alem Di Meolou. V roce 1981 vyšlo živé album Friday Night in San Francisco, které je dodnes považováno za jedno z nejlepších živých alb v historii populární hudby. Stejně jako v předchozím projektu se Shakti došlo k reinkarnaci kytarového projektu v roce 1996 – po novém albu následovalo společné turné.

Následující roky jsou pro Johna McLaughlina ve znamení nahrávek (více než 30 řadových alb a několik výukových DVD) a častého koncertování v různých sestavách. Od roku 2007 pravidelně koncertuje se svojí kapelou The 4th Dimension, kterou v součastnosti tvoří britský klávesista a bubeník Gary Husband, kamerunský baskytarista Étienne M´Bappé a indický bubeník Ranjit Barot.

O koncertu Vše co potřebujete vědět

Datum: 5. března 2017
Vstup pro diváky: od 19:00 hodin
Začátek: 20:00 hodin
Místo: Forum Karlín (Pernerova 53, Praha 8)
Upozornění: koncert je k sezení!

Omezení:

V rámci bezpečnosti vaší i ostatních návštěvníků koncertu bychom vás chtěli upozornit, že je zakázáno vnášet následující předměty:

  • jakékoliv zbraně a další potenciálně nebezpečné předměty, jako jsou např. nůžky, nářadí, deštníky (kromě skládacích) apod.,
  • výbušné, trhavé, třaskavé a hořlavé látky včetně aerosolů ve spreji, laků, apod. (parfémy, deodoranty a obdobné produkty v baleních nad 100 ml),
  • sklo a skleněné předměty, tlakové nádoby, nadměrná zavazadla, nádoby všech druhů (lahve včetně PET lahví, plechovky, hrnce apod.),
  • alkohol, drogy a ostatní toxické a omamné látky ve všech skupenstvích,
  • vlastní potraviny a nápoje
  • jakékoliv další předměty, které by mohly způsobit újmu na zdraví nebo majetku návštěvníků, pořadatelů, Fora Karlín a jeho dodavatelů
  • fotoaparáty, kamery a nahrávací zařízení

Forum Karlín, jeho dodavatelé, zaměstnanci a pořadatelé akcí si vyhrazují právo posoudit nebezpečnost předmětů individuálně a zakázat vnášení předmětů neuvedených v tomto seznamu, stejně jako povolit předměty na tomto seznamu uvedené, a to zejména v návaznosti na druhu akce.

Forum Karlín

Jak se dostanu do Fora Karlín?

Nejbližší stanice metra Křižíkova na trase B se nachází cca 3 minuty chůze od Fora Karlín. Po výstupu ze stanice se vydáte ulicí Thámova směrem k vrchu Vítkov a následně odbočíte doleva do ulice Pernerova k Foru Karlín.

Forum Karlín nedisponuje parkovištěm pro návštěvníky – využijte raději MHD!

Občerstvení:

Před koncertem jsou Vám ve Foru Karlín k dispozici tři pevné bary. Občerstvení zajišťuje firma Ambiente.  

Mapa